ساخت سازه های فلزی

نگاهی اجمالی به انواع سازه ‌های فلزی

سازه فلزی Steel Structure به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح در دنیای ساختمان‌ سازی امروزین، عنوانی کلی برای انواع سازه‌ های ساخته شده از فولاد است. امروزه فولاد که همان آلیاژ ساخته شده از آهن و کربن است، با قابلیت‌ های متعدد خود به یکی از کارآمد‌ترین مصالح ساختمانی بدل شده است. سازه‌ های فولادی چنان جایگاه ویژه‌ ای در ساخت‌ و‌ ساز دارند که در برخی پروژه‌ های ساخت‌ و‌ ساز با هیچ یک از سایر مصالح قابل جایگزینی نیستند. سازه فولادی قابی، سازه فولادی پوسته‌ ای، سازه فولادی معلق و سازه فولادی خرپا از اصلی‌ ترین انواع سازه‌ های فلزی به‌ حساب می‌ آیند. در این نوشتار با کاربردها، مزیت‌ ها و انواع سازه‌ های فلزی به تفصیل آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید تا با نقش بی‌ بدیل سازه‌ های فلزی آشنا شوید.

سازه های فولادی

سازه‌ های فولادی دارای انواع متنوعی بوده و از انواع سازه‌ های فلزی می‌ توان به سازه قابی که با استفاده از تیرها و ستون‌ ها ایجاد می‌ شود،

سازه فولادی قابی چیست؟

یکی از انواع سازه‌ های فولادی، سازه قابی شکل است. قاب فولادی یک تکنیک ساختمان‌ سازی است که در آن از یک اسکلت فلزی استفاده می‌ شود. این اسکلت از ستون‌ های فولادی عمودی و تیرهای افقی I شکل که به‌ صورت شبکه‌ های مستطیلی ساخته‌ شده‌ اند تشکیل می‌ شود.

کاربردهای سازه فولادی قابی

از این نوع از انواع سازه‌ های فولادی می‌ توان جهت ساختمان‌ های با ارتفاع زیاد مانند ساختمان‌ های چند طبقه و آسمانخراش‌ ها، ساختمان‌ های صنعتی، انبار، ساختمان مسکونی و سازه‌ های موقت استفاده کرد.

تفاوت ساختمان فلزی با سازه فلزی قابی

شما می‌ توانید اساساً یک ساختمان داشته باشید که همه آن از فولاد ساخته‌ شده باشد. در این حالت فولاد هم به‌ عنوان تکیه‌ گاه داخلی و هم به‌ عنوان پوشش خارجی به‌ کار رفته است. اما در سازه فلزی قابی، برای ساخت طبقات، دیوارها و مانند آن از سایر متریال‌ ها استفاده می‌ شود. ساختمان‌ های فلزی برای مقاصد مختلفی ساخته می‌ شوند مانند انبار، کارگاه و حتی منزل مسکونی.

سازه های فلزی ساخت و اجرا

مزایای استفاده از سازه های فلزی

همان گونه که می دانید، فلز از جمله عناصری است که از استحکام بالایی برخوردار می باشد. از این رو می توان گفت یکی از مزایای بارز استفاده از سازه های فلزی استحکام و مقاومت بالای این گونه سازه ها در برابر کشش و فشار می باشد. از آن جایی که امکان کنترل کیفیت فولاد در هنگام تولید وجود دارد می توان نمونه مرغوب و مناسبی از آن را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. از دیگر مزایای استفاده از سازه های فلزی می توان به امکان توسعه سازه اشاره کرد. استفاده از سازه های فلزی این امکان را فراهم می کند که قطعات مورد نیاز را قبل از اجرا پیش ساخت کرد. سرعت نصب و اجرای این گونه سازه ها بالا می باشد. به کارگیری سازه های فلزی این امکان را فراهم می کند که از آن ها در فواصل زیاد از سطح زمین استفاده کرد. سازه های فلزی فضای کم تری اشغال می کنند. این گونه سازه ها در برابر زلزله از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. موادی که در ساخت قطعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرند همواره پیوسته و همگن می باشند. بنابراین می توان گفت پیوستگی و مقاومت پایدار در فلز از دیگر مزایای سازه های فلزی می باشد. همگن بودن فلز سبب می شود خواص ارتجاعی محاسباتی آن به شکل عملی نیز عینیت داشته باشد. استفاده از فلز به نسبت سایر مصالح از پرت کم تری برخوردار می باشد. هم چنین امکان استفاده مجدد از فلز نیز وجود دارد. شکل پذیری از دیگر ویژگی های فلز شناخته می شود. این ویژگی سبب می شود از تمرکز تنش و ارتعاش جلوگیری به عمل آمده و در نتیجه از خرابی ساختمان جلوگیری شود.

بارگذاری

ریسپانسیو

بارگذاری

معایب استفاده از سازه فلزی

در کنار مزایایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، استفاده از سازه های فلزی معایبی نیز به همراه دارد. از جمله معایب استفاده از این گونه سازه ها می توان به عدم مقاومت آن ها در برابر رطوبت و در نتیجه زنگ زدگی اشاره کرد. البته برای جلوگیری از این اتفاق از روش هایی مانند رنگ آمیزی استفاده می شود.

هم چنین از دیگر معایب استفاده از این گونه سازه ها می توان به وجود امکان اتصالات نادرست با کیفیت نامطلوب به هنگام جوشکاری اشاره کرد. این گونه سازه ها در برابر حریق از مقاومت بالایی برخوردار نبوده و تغییر شکل می دهند. pinwork

سازه های فلزی ساخت و اجرا

آیا مایل به همکاری با شرکت ما هستید ؟

+989121817057