ساندویچ پانل چیست؟

  • خانه / ساندویچ پانل / ساندویچ پانل چیست؟
قیمت ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

معرفی ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از طراحی های نوین در مصالح ساختمانی است که بیشتر به منظور عایق بندی حرارتی و صدا مورد استفاده قرار می گیرد.

دلیل این نام گذاری، مربوط به شکل ظاهری آنهاست.

زیرا از نظر ظاهری شبیه به یک ساندویچ همبرگر هستند.

هر ورقۀ این عایق از سه لایه تشکیل شده است.

دو لایۀ بیرونی که باید جسمی سخت و محکم داشته باشد و لایۀ درونی که سبک بوده و نقش عایق را در پنل ایفا می کند.

از ساندویچ پنل ها مواقعی استفاده می شود که به دیوارهای عایق، سبک، محکم و مقاوم در برابر خمش ها و فشارهای بالا نیاز پیدا شود.

برای مثال ساخت سردخانه ها یکی از مکان هایی است که می توان از ساندویچ پنل ها استفاده برد.

به طوری که امروزه طراحی های مخصوصی با عنوان ساندویچ پنل سردخانه ای نیز صورت گرفته و مورد استفاده صنعتی قرار می گیرد.

در ساخت ساندویچ پنل های سردخانه ای معمولاً از عایق پلی یورتان کمک گرفته می شود.

زیرا هم از نظر عایق بندی و هم از نظر سبکی و استحکام و هم از نظر سهولت استفاده، گزینۀ خوبی به شمار می رود.

ساندویچ پانل

ویژگی های فنی در انتخاب پوشش ساندویچ پانل

همانگونه که از نام ساندویچ پانل بر می آید به دیواره یا سقف هایی گفته می شود که دو لایه نازک آن را از دو طرف محصور کرده باشد و در میان این دو لایه محافظ نازک که عموما از جنس ورق گالوانیزه ساده یا رنگی، آلومینیوم ساده یا رنگی، فویل، آلومینیوم و یا کاغذ کرافت است، یک لایه عایق از جنس مواد انعطاد پذیر مانند پشم شیشه ، پشم سنگ،پلی استایرن یا پلی اورتان وجود دارد.

ضخامت ساندویچ در ابعاد متنوع عموما در ضخامت های ۲،۴،۵،۶،۸،۱۰ سانتی متر و به عرض ۱ متر و در طول های متنوع بر حسب سفارش مشتری تولید می گردد.

فوم عایق داخل ساندویچ دارای وزنی در حدود ۲۵ تا ۶۰ کیلوگرم برمتر مکعب می باشد.

این لایه عایق عموما در مقابل حلال ها ،روان کننده ها، روغن های معدنی، اسید ها و بازهای رقیق و دود نامناسب کارخانجات و قارچها و میکرو ب ها مقاوم بوده و به هیچ وجه پوسیده نمی شود.

ساندیچ پانل در برابر رشد گیاهان مقاوم بوده و به علت نداشتن خطر برای سلامت انسان و حیوانات از امتیاز خاصی برخوردار بوده و در حال حاضر عموما به دلیل گسترش نیاز بهینه سازی مصرف و توجه روز افزون به اتلاف انرژی می توان گفت ساندویچ پنل، به عنوان مواد اصلی عایق بندی در واحدهای صنعتی و تجاری کاربرد دارد.

انواع ساندویچ پانل

در این بخش از مقاله ساندویچ پانل چیست قصد داریم به انواع آن بپردازیم.

پانل های ساندویچی را از چند نظر می توان دسته بندی کرد؛ دسته بندی اول مربوط به نوع طراحی آن است که به منظور نصب در دیوار و یا سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل های دیواری

از ساندویچ پانل های دیواری به منظور عایق بندی دیواره های ساختمانی، سوله ها، ساختمان های مسکونی و کارگاه ها استفاده می شود. همچنین در ساخت دیواره های سردخانه نیز پنل های دیواری مورد استفاده قرار می گیرند؛ که در این صورت ضخامت آن لازم است بیشتر از حد معمول باشد. پنل های دیواری معمولی بین دو تا چهار سانتیمتر ضخامت دارند. با این حال اگر نیاز به پنلی با ضخامت بیشتر باشد، می توان از پنل هایی با ضخامت ده تا پانزده سانتیمتری نیز استفاده کرد. در ساخت سردخانه ها با توجه به دمای سردخانه، از پنل هایی با ضخامت ده تا پانزده سانتیمتری بهره گرفته می شود.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل های سقفی

در طراحی های صورت گرفته به منظور عایق بندی سقف ها، باید نکات دیگری نیز لحاظ شود. از جمله هم پوشانی پنل ها و جلوگیری از ورود آب و رطوبت به محیط. مهم ترین تفاوت ساندویچ پانل های سقفی همین موضوع است. پنل های ساندویچی سقفی معمولاً ضخامتی بین دو تا ده سانتی متر دارند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+989121817057