سازه ‌های فلزی و کاربرد آنها

  • خانه / سازه های فلزی / سازه ‌های فلزی…
مزایای سازه های فلزی

سازه ‌های فلزی و کاربرد آنها

سازه های چیست؟

سازه های فلزی Steel Structure به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح در دنیای ساختمان‌ سازی امروزین، عنوانی کلی برای انواع سازه‌ های ساخته شده از فولاد است.

امروزه فولاد که همان آلیاژ ساخته شده از آهن و کربن است، با قابلیت‌ های متعدد خود به یکی از کارآمد‌ترین مصالح ساختمانی بدل شده است.

سازه‌ های فولادی چنان جایگاه ویژه‌ ای در ساخت‌ و‌ ساز دارند که در برخی پروژه‌ های ساخت‌ و‌ ساز با هیچ یک از سایر مصالح قابل جایگزینی نیستند.

سازه فولادی قابی، سازه فولادی پوسته‌ ای، سازه فولادی معلق و سازه فولادی خرپا از اصلی‌ ترین انواع سازه‌ های فلزی به‌ حساب می‌ آیند.

قیمت سازه های فلزی

کاربرد سازه‌ های فلزی

فولاد یکی از اصلی‌ ترین فلزها در صنعت ساخت‌ و‌ ساز به‌ حساب می‌ آید.

اجزای فولادی آنگاه‌ که با شکل و قاعده خاصی کنار یکدیگر قرار می‌ گیرند، برحسب قابلیت‌ های خود کاربردهای مختلفی پیدا می‌ کنند.

به‌ طور‌ کلی می‌ توان گفت که انواع سازه‌ های فلزی در ساخت انواع پل‌ ها، اسکلت ساختمان خصوصاً ساختمان‌ های بلند، مخزن نگه‌ داری سیالات و سایر سازه‌ های ثابت و… به کار می‌ روند.

مزایای انواع سازه‌ های فلزی

علت محبوبیت روزافزون انواع سازه‌ های فلزی به ویژگی‌ ها و برتری‌ های آن‌ ها نسبت به بتن و مثل آن مربوط می‌ شود.

ویژگی‌ های فولاد مانند استحکام و در عین‌ حال قابلیت شکل‌ دهی آسان، چکش‌ خواری، پذیرش جوش، خاصیت فنری و الاستیکی آن به همراه ویژگی‌ های جذاب هر یک از انواع سازه‌ های فولادی، رمز گرایش زیاد به این نوع سازه‌ ها است.

از ویژگی‌ های انواع سازه‌ های فولادی می‌ توان به استحکام بسیار زیاد در برابر کشش و فشار، عمر طولانی، قابلیت مقاوم‌ سازی بیشتر و تعویض راحت‌ تر، انتقال فشار لرزه‌ ای کمتر به ساختمان هنگام زلزله، نصب آسان، قابلیت از پیش‌ ساخته شدن، خاصیت ارتجاعی و کیفیت یکنواخت انواع سازه‌ های فولادی اشاره کرد.

سازه های فولادی شکل داده‌ شده

بسته به نوع کاربست قطعه فولادی سازه های فلزی، آن را به شکل‌ های مختلفی در می‌ آورند. قطعات فولادی دارای اشکال و مقیاس‌ های کاملاً متنوع بوده که به‌ وسیله حرارت یا سرما رول شده و برخی دیگر با جوش دادن پلیت‌ های صاف یا خم‌ شده به یکدیگر ساخته می‌ شوند.

از شکل‌ های رایج قطعات فولادی می‌ توان به HSS، مدل کانالی، زاویه‌ دار و تیرهای I شکل اشاره کرد.

سازه های فولادی

انواع سازه‌ های فولادی

سازه‌ های فولادی دارای انواع متنوعی بوده و از انواع سازه‌ های فلزی می‌ توان به سازه قابی که با استفاده از تیرها و ستون‌ ها ایجاد می‌ شود، سازه شبکه‌ ای که شامل سازه فولادی مشبک و گنبدی است، سازه از پیش تقویت‌ شده، سازه خرپا که با استفاده از میلگرد و اجزاء مثلثی شکل ایجاد می‌ شود، سازه طاقی شکل، پل کمانی شکل، پل تیری، پل کابلی، پل معلق و پل خرپایی اشاره کرد.

سازه فولادی قابی

یکی از انواع سازه‌ های فولادی، سازه قابی شکل است. قاب فولادی یک تکنیک ساختمان‌ سازی است که در آن از یک اسکلت فلزی استفاده می‌ شود.

این اسکلت از ستون‌ های فولادی عمودی و تیرهای افقی I شکل که به‌ صورت شبکه‌ های مستطیلی ساخته‌ شده‌ اند تشکیل می‌ شود.

کار این شبکه‌ های مستطیلی پشتیبانی از طبقات، سقف و دیوارها که همگی متصل به آن اسکلت هستند، خواهد بود.

در واقع این تکنیک قاب فولادی بود که به بشر اجازه ساخت آسمانخراش را داد چرا که بدون این نوع سازه، ساخت ساختمانی به این حد از ارتفاع بسیار مشکل است.

پروفیل فولادی رول شده یا بخش‌های متقاطع ستون‌ های فولادی، شکل حرف I را تشکیل می‌ دهند.

دو لبه پهن در یک ستون، ضخیم‌ تر و پهن‌ تر از لبه‌ های یک تیر هستند.

علت این مساله افزایش تحمل بار فشاری در سازه است.

بخش‌ های فولادی مربعی و لوله‌ ای شکل نیز می‌ توانند در سازه فولادی قابی استفاده شوند. در این صورت این بخش‌ ها با بتن پر می‌ شوند.

تیرهای فولادی با استفاده از پیچ و چفت پیچ‌ دار به ستون‌ ها متصل شده‌ اند.

به دلیل افزایش تحمل در برابر خمش لحظه‌ ای، جان تیر در تیرهای I شکل اغلب پهن‌ تر از جان ستون‌ ها است.

ورقه‌ های پهن عرشه‌ های فولادی نیز می‌ توانند برای پوشاندن سطح فوقانی سازه فولادی قابی استفاده شوند.

کاربرد سازه های فولادی قابی

از این نوع از انواع سازه‌ های فولادی می‌ توان جهت ساختمان‌ های با ارتفاع زیاد مانند ساختمان‌ های چند طبقه و آسمانخراش‌ ها، ساختمان‌ های صنعتی، انبار، ساختمان مسکونی و سازه‌ های موقت استفاده کرد.

سازه های فلزی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+989121817057